„Orlići“ ispustili pobedu

U21: Srbija – Belgija 2:2

Minut je delio mladu reprezentaciju Srbije od ostvarenja plana. Dva puta su „orlići“ vodili, ali nisu uspeli da izdrže nalete gostiju, primljen gol u poslednjem minutu zaustavnog vremena zaledio je sve prisutne na stadionu. Na kraju nerešeno, s obzirom na dešavanja u kvalifikacionoj grupi 9, ishod koji znatno komplikuje položaj našeg tima: Srbija – Belgija 2:2 (1:0). Uvod meča je bio žestok. Najpre je Prat pripretio debitantu na našem golu Dmitroviću, da bi u narednoj akciji na drugoj strani Srbija stigla do prednosti. Igrao se 4.minut, Jojić je proigrao Đurđevića koji je lobovao loše postavljenog Kuzmansa – 1:0. Rano vođstvo Srbije nije poremetilo Belgijance. Kako je vreme prolazilo, izabranici Johana Walema postajali su sve odvažniji, preuzeli su kontrolu igre i propustili dve izgledne šanse preko Mpokua i najisturenijeg Vetokelea. Oba puta naš golman je sigurno intervenisao. U 31.minutu Srbija je mogla da odvostruči prednost, ali je udarac Jojića završio pored gola. Sedam minuta kasnije selektor Ćurčić je bio prinuđen da izvrši prvu promenu, umesto povređenog Vitasa na teren je istrčao Ćirković. Napadač Benfike, Lazar Marković mnogo problema je zadavao odbrani gostiju, naročito u prvom poluvremenu. Najbolju šansu propustio je u samoj završnici ovog dela igre, kada je posle duplog pasa sa Brašancem izašao sam isped Kuzmansa, koji je dobro pokrio ugao i sprečio sigurnu egzekuciju. U nastavku se ništa značajnije nije promenilo, Belgijanci su imali inicijativu, na sredini terena ubedljivi su bili distributer lopti Prat i Hazard, a upravo on je bio glavni protagonista akcije u 49.minutu posle koje je Dmitrović još jednom dobro intervenisao. Prvu šansu u nastavku Srbija je propustila u 60 minutu. Brašanac je odigrao loptu za Markovića, koji se odlučio na udarac, nije to učinio najpreciznije, ali je zaslužio da bude nagrađen aplauzom. Devet minuta kasnije gost je propustio šansu utakmice preko rezerviste Baćuaija. Napadač Standarda se lako oslobodio svojih čuvara, izašao „oči u oči“ sa golmanom orlića koji je ponovo bio na nivou važnosti trenutka. Sreća je bila naš saveznik u 72.minutu, kada je posle šuta Malande lopta završila na stativi. Opsadu našeg gola Belgija je materijalizovala u 77.minutu. Gužvu u našem šesnaestercu, posle šuta Baćuaija, iskoristio je Mpoku, zakačio loptu i sproveo je u mrežu – 1:1. Erupcija oduševljena sedam minuta kasnije. Razigrani Brašanac ubacio je loptu za Mitrovića, koji je izdržao duel sa dva protivnička igrača i iz okreta šutirao precizno i neodbranjivo – 2:1. I kada se očekivao poslednji zvižduk sudije Spatasa, u četvrtom minutu zaustavnog vremena, Belgijanci stižu do izjednačenja. Akciju je započeo golman Kuzmans, iznevši loptu, gotovo, do centra. Niko od igrača Srbije ga nije napadao, usledila je dubinska lopta u šesnaesterac, koju je prihvatio Baćuai i nesebično uposlio Ngawu koji je šalje u gornji levi ugao – 2:2. Podela bodova, slađi deo kolača odlazi za Belgiju. Orlići su izgubili dva boda, trenutno su treći u „grupi 9“. Vremena za neku dublju analizu nema. Već za četiri dana očekuje ih duel protiv Italije, takođe, u Milanovcu. Pobeda se nameće kao imperativ ukoliko žele da ostanu u igri za baraž.

Radovan Ćurčić, selektor mlade reprezentacije Srbije, nije krio razočaranje posle meča. – Imali smo za protivnika kvalitetnu reprezentaciju koja nije slučajno lider grupe. Prvo poluvreme je izdanje kojem težimo. Međutim, u nastavku se desio pad, očito da nismo bili dovoljno spremni za ovako visok ritam igre. Usledila je kardinalna greška na samom kraju koja nas je koštala dva boda. Ovu utakmicu moramo što pre zaboraviti, jer nas već u utorak, u Milanovcu, očekuje duel sa Italijom.

Stadion: „Metalac“ u G.Milanovcu. Gledalaca: oko 4.000. Sudija: Iljas Spatas (Grčka). Strelci: Đurđević u 4. i Mitrović u 85.minutu za Srbiju, Mpoku u 77. i Ngawa u 90+4.minutu za Belgiju Žuti kartoni: Petković, Vitas, Mijailović, Mitrović (Srb), Vetokele, Malanda, Ngawa (Bel).

Srbija: Dmitrović, Petković (c), Vitas (od 38. Ćirković), Spajić, Petrović, Brašanac, Mijailović, Đurđević (od 55. Milunović), Jojić, Marković (od 88. Radoja), Mitrović. Selektor: Ćurčić

Belgija: Kuzmans, Arslanagić, Mehele, Malanda, Mpoku, Hazard (od 81. Bruno), Prat (od 89. Ntambve), Vetokele (od 53. Baćuai), De Buk, Karasko, Ngawa. Selektor: Walem