SAOPŠTENJE

Povodom skandaloznog i pristrasnog suđenja sudije Dejana Santrača iz Pavliša Upravni odbor Fudbalskog kluba „Metalac“ je primoran, da u cilju očuvanja integriteta kluba, a i zbog ljubitelja fudbala, koji su u subotu na stadionu „Metalac“ u Gornjem Milanovcu, pratili prvenstveni meč 28. kola Prve lige Srbije, između „Metalca“ i „Čukaričkog“, upozna javnost sa dešavanjima tokom 90. minuta utakmice.
Fudbalski klub „Metalac“ je zahvaljujući pre svega Kompaniji „Metalac“ AD, ali i Opštini Gornji Milanovac i Republici Srbiji, izgradio velelepni fudbalski stadion koji je ponos grada i Srbije, ali i Fudbalskog saveza Srbije. Cilj nam je bio između ostalog da stvaranjem konfora na tribinama vratimo publiku na stadione, što je mislimo i cilj celokupne fudbalske organizacije. U tome smo u velikoj meri i uspeli jer naše utakmice, kada smo domaćini, u proseku prati oko 2.500 gledalaca, što je za grad sa 24.000 stanovnika složićete se veliki broj. U subotu, 04.05.2013. godine u susretu protiv „Čukaričkog“ na tribinama stadiona je bilo preko 3.000 gledalaca, a utakmica je igrana u večernjem terminu, pod svetlošću reflektora. Slika kakva se samo poželeti može: dve za igru raspoložene ekipe, pune trbine ljubitelja fudbala, prijatno veče ... Ali, veoma lepu fudbalsku sliku pokvario je „sudija“ Dejan Santrač deljenjem svoje fudbalske „pravde“.
Fudbalski klub „Metalac“ nema navijačku grupu, već su se na tribinama našli ljubitelji fudbala sa porodicama, žene, devojke i mala deca u pratnji roditelja jer je dolazak na stadion „Metalac“ postao „više od igre“. Mesto gde se prijatno i bezbedno, u veoma lepoj atmosferi, može provesti dva sata. A kada takva publika na kraju utakmice „sudiju“ Santrača sa terena isprati salvama zvižduka, a ekipu domaćina koja je poražena sa 3:0, gromoglasnim aplauzom, onda svakako nešto nije u redu. Da li je 3.000 gledalaca, slepo, neobrazovano i glupo, a samo „sudija“ Santrač tačan i ispravan? Da li će njegovo deljenje fudbalske „pravde“ na stadione dovesti još publike, ili će pak veći broj njih u velikom luku zaobilaziti stadione ? Ko će „Metalcu“ nadoknaditi razliku u poseti, koja će svakako biti znatno manja već na narednoj utakmici ? Ko će da gleda nešto što se već unapred zna ?
Svesno ili nesvesno, namerno ili nenamerno, „sudija“ Dejan Santrač iz Pavliša je u subotu demonstrirao fudbalsku nepravdu i svojim odlukama iziritirao publiku, igrače i sve u klubu. Njegovim greškama „Metalac“ je bio sprečen da bude ravnopravan rival protivniku.
U 22. minutu utakmice, pri vođstvu gostujuće ekipe od 1:0, u kaznenom prostoru gostujuće dolazi do duela između gostujućeg igrača Dejana Stamenković i napadača „Metalca“ Nikole Ćirković. U trenutku kada je igrač domaćina bliži golu biva povučen za ruku i oboren, a „sudija“ Santrač iako dosta udaljen i u ne baš dobroj poziciji da bi imao dobar pregled, umesto da dosudi kazneni udarac za domaću ekipu, dosuđuje prekršaj u napadu igrača “Metalca". Pogrešna odluka “sudije" Santrača koja je sprečila domaću ekipu da eventualno iz kaznenog udarca izjednači rezultat.
U 38. minutu nova sudijska lakrdija, ovog puta drugom pomoćnog sudije Dragana Miloševića iz Vršca, kada su gosti povisili prednost na 2:0. Bilo je evidentno i vidljivo da je igrač gostujuće ekipe broj 9 Nikola Stojiljković u ofsajdu. Pomoćni sudija to ne signalizira već dozvoljava da igra teče dalje, a napadač gostiju u daljem nastavku akcije postiže pogodak.
U 75. minutu utakmice pri vođstvu gostujuće ekipe sa 2:0, u kaznenom prostoru gostujuće ekipe igrač Dejan Stamenković čini prekršaj u sopstvenom kaznenom prostoru povlačeći i obarajući Predraga Živadinovića. "Sudija" Santrač ni ovoga puta ne reaguje i ne prekida igru kako bi dosudio kazneni udarac, već je dozvolio da igra teče dalje.
Pregledavanjem snimka lako se može videti i utvrditi da su "sudija utakmice" Santrač i drugi pomoćni sudija Milošević doneli pogrešne odluke na štetu Fudbalskog kluba "Metalac". Ne možemo a da se ne zapitamo, da li je nagoveštaj "onoga" što nas čeka na utakmici, nagovešten pre početka, jer je sudijska četvorka na čelu sa "sudijom" Dejanom Santračem popunjene sudijske naloge predala 45 minuta pre nego što je istrčala na teren, što do sada niko u Gornjem Milanovcu nije uradio.
Takođe smo svesni da Fudbalski savez Srbije i Sudijska organizacija u potpunosti vode takmičenje ispravno i regularno, a sigurni smo da je problem u ljudima koji mešetare i koriste autoriete ljudi iz FSS i Sudijske organizacije i na taj način utuči na regularnost takmičenja, kao što je bilo u ovom slučaju sa ovim mladim i perspektivnim sudijom, Dejanom Santračom. Skrećemo pažnju da je Fudbalski klub "Metalac" svojim rezultatima u predhodnom periodu, sigurno uzazvao pažnju i revolt pomenutih mešetara, koji se lažno predstavljaju kao prijatelji i rođaci ljudi u FSS i Sudijskoj okrganizaciji i samim tim se našao pod udarom istih.
Iskreno se nadamo da će i Fudbalski savez Srbije i Sudijska organizacija odregovati na način koji štiti svaki klub koji se takmiči i funkcioniše, kako što radi i Fudbalski klub "Metalac" iz Gornjeg Milanovca. Nije beznačajno kada sa satadiona ode 3.000 ljudi ogorčenih na dve najznačajnije intsitucije u fudbalskom sportu Srbije.